Kategori | Sağlık

Vücut arındırma ve toksin atma yöntemleri

Çevresel faktörlerin yanı sıra bilinçsizce aldığımız ilaçlar ve en önemlisi de kötü beslenme yüzünden vücutta biriken toksinleri atmanın tek yolu olan “vücut arındırma” yöntemi, sadece hızlı yaşlanmayı önlemek ve kilo verdirmekle kalmıyor, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalık mevsimine hazırlıyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Yeni bir mevsimi karşılarken kıyafetlerimizden saç ve makyajımıza kadar yaptığımız değişikliklere gelin bir yenisini ekleyelim ve belki de ilk kez bu sene vücudumuzu arındıralım. Ama üç beş kuruş verip bitkisel çaylar ve kremlerle, ama milyonlar vererek ve bir klinikte kalarak. Sadece zayıflatmakla kalmayıp, adeta yeniden doğmuş hissi veren ve mükemmel sağlık vaadeden bir yöntem olan vücudu arındırma ile ilgili bu yazımızı takip edin.

“Aslında vücudu arındırmanın yolları kişinin yaşına, cinsiyetine, maddi imkanlarına, hatta bu konuyatoksin ayıracakları zamana göre değişiyor. Vücudu arındırmak denince hasta kişiler için daha farklı, hiçbir rahatsızlığı olmayanlar için daha farklı programlar sunuluyor,” diyerek söze başlayan Dr. Saraç, bize verdiği ipuçlarının doğayla uyumlu yaşamak, modern yaşam trendini kendine uydurmak için vücudunu arındıranlara yönelik olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“İlk olarak yaz aylarında sıcağın getirdiği daha rahat bir toksin atma yaşanıyor. Çünkü güneş bazı hormonları vücudumuzda canlandırıyor. Ve bizi daha anti-depresif kılıyor. Daha hareketli, daha rahat uyanan, neşeli, dinamik insanlar oluyoruz. O yüzden de sıcağın verdiği rahatlamayla alkol, ağır ve yağlı gıdalar, akşam geç saatte ve ağır yemeler başlıyor. Böyle olunca da vücut çok fazla kilo alma ve hatalı beslenme trendine girdiğini farketmeyebiliyor. Bunu sonbaharda da sürdürmek ise ciddi şekilde sorun çıkarıyor. Çünkü sonbaharla birlikte gün kısalıyor, zaman yetmiyor, hava soğuyor, trafik sıkışıyor… Alışık olduğumuz yürüşüyleri, yüzme gibi sporları yapamıyoruz, daha erken yatıyor, fazla gıda alırken daha az kalori yakma trendine giriyoruz. İlk etapta daha hafif beslenmek zorunda olduğumuzu kavramamız gerekiyor”.

Herşeyin çaresi doğada var

Dr. Saraç, arınmak için aşırı kimyasal veya boşaltıcı ilaçları pek tavsiye etmiyor. Ona göre yapılması gereken yazın sürdürülen geç ve ağır yemek yeme alışkanlığını kışın az ve erken yemeye çevirmek, bedeni bu tempoya alıştırmak. “Yazdan kalma çok soğuk içme alışkanlığımız var, böylece bedenin sindirim ateşini öldürmüş ve sulandırmış oluyoruz. Sonbaharla birlikte bundan da kurtulmamız gerekiyor. Kolalı, asitli, soğuk içecekler yerine sıcak içecekler, hazmettirici (rezene, zencefil, ıhlamur, sarı kantaron, ısırgan, yeşil çay, papatya çayı) bitki çayları içmek gerekiyor. Arınmanın ucuz ve basit yollarının yanı sıra belli bir ücret karşılığında kliniklerde yapılanları da var. Dolayısıyla kişi bütçesine uygun olanı seçebilir. Bol miktarda bitki çayı ve içine az miktarda karanfil, üç beş damla limon atılmış çaylar içilebilir. Toksin atmayı sağlayan baharatlar da kullanılabilir. Bunların arasında ilk akla gelenler nane, fesleğen, karanfil, kakule, zencefil ve zerdeçal,” diyen Dr. Ender Saraç, vücudu arındırmanan bir diğer yolunun etten uzaklaşmak olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Son yıllarda çok fazla et tüketir olduk. Kebap kültürü ön plana çıktı. Et dediğimiz şey aslında bir ceset, başka bir canlının beklemiş, bayatlamış cesedi. Bunu kabullenmek gerek. İnsanoğlunun orijinal yapısı ise vejeteryan. Sindirim, diş ve tırnak yapısı, terleme şekli bile bunu kanıtlar. Arınırken doğanın bir parçası olduğumuzu ve doğaya aykırı yaşamamamız gerektiğini bilmeli, kabul etmeliyiz. Dolayısıyla arınmanın bir diğer önemli faktörü etten mümkün olduğunca uzak durmaktır. Vücudu arındırmak için yapılması gereken bir başka şey ise gece saatlerinde mümkün olduğunca ağır gıdalardan uzak durmak. Ana öğünün daha çok öğlen yemeği olması ve yemekle birlikte alkol, çok soğuk sıvı veya fazla sıvı alınmaması, buna mukabil olarak da aralarda bol miktarda sıcak su ve bitki çayı içmek gerekir.”

Kışa doğru bedeni saran uyuşukluğa gelince… Yüzme, tatil ve yürüyüş gibi aktivitelerle açılan kasları, kışın en azından evde kısa bir süre yapacağımız çalışmalarla devam ettirmemiz gerekiyor. Dr. Saraç vücudu sıkıştıran egzersizlerin arasında yogayı, hiç hareket etmeyene ise evde 15 dakika dans etmeyi tavsiye ediyor.

Masajın önemi

“Cilt yapısına göre susam yağı, zeytinyağı, aromalı yağlarla yapılan özel masajlar var. Ham ipek keseyle yapılan bu yağ masajları da vücutta günlük dolaşımı canlandırıyor. Kişi bunu evinde bile rahatlıkla yapabilir. Toksini biriktiği yerden dolaşıma katıp vücuttan atılmasını kolaylaştırmakta çok önemli, işte bu tip masajlar bunu sağlıyor. Ham ipek kese masajı ve susam yağı masajı arınma için çok önemli,” diyerek arınmayla ilgili ipuçlarını veren Dr. Ender Saraç şöyle devam ediyor:

“Hazırlanan özel bitkisel ilaçlar var. Bunlar amrit kalaş, bitkisel ayurveda tabletleri, klorella, ginseng gibi çok çeşitli doğal ve bitkisel canlandırıcı, toksin atıcı, arındırıcı bitkisel haplar. Fakat bunları ezbere almamayı tavsiye ederim. Çünkü kişinin beden tipine göre alınırsa faydası çok daha fazla görülüyor. Bitkisel takviyeleri almak metabolizmayı diri tuttuğundan çok önemli. Yemek ve içmek gibi güneş ışığını da almak gerekli. Güneşi ilk düştüğü yerden almak bile vücudu uyarıp, canlı kalmasını sağlayabiliyor.”

Yosunlu jelli özel aletlerle yapılan arındırmalar, çok daha kişiye özel profesyonelce uygulamalar yapılıyor. Kişinin daha fazla ciddiyete ve motivasyona ihtiyacı olduğu zamanlarda arındırma amaçlı klinikler devreye giriyor.”

Motivasyon eksikliği çekenlere

Kişi komple arınmak istediğinde poşet bitki çayından baharata sağlıklı besinlerden arınma hizmetine kadar herşeyin sektör olarak Türkiye’de varolduğunu özellikle belirten Dr. Saraç sözlerini şöyle bitiriyor:

“Ayurveda ile ilgili bir kitap okuyarak bu konuda bilgi sahibi olunabilir. Yine de verilen her öneri herkes için yüzde yüz uygun değildir, dolayısıyla beden tipini saptayıp, ona göre rejim yapmak, ama vücudu arındırayım derken de dengesiz uçlarda gitmemek gerekiyor. Hayatta dengeyi kurmuş olarak yaşamak gereklidir.”

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

You must be giriş yapan to post a comment.

Kategoriler

Arşivler