Kategori | Sosyal Ağlar

TT Yapmak Nedir? Twitter’da Nasıl TT (Trending Topic) Yapılır?

TT yapmak Twitter ile çok içli dışlı olanlara yabancı gelmese de ilk kez uğrayanlar bu terimi sık duyarlar ve ne anlama geldiğini bilmezler. Bu yazımda öncelikle TT’nin ne olduğuna değineceğim.

-- Sponsorlu Bağlantılar --


Twitter’da etiket kullanarak yazılanları kategorileme sistemi mevcuttur. Örneğin oyunlarla ilgili bir yazı yazdınız ve bunun online oyunlar kategorisine dahil olmasını istiyorsunuz. Tweetinizi yazıp içine #onlineoyunlar yazarak bu tweeti etiketlemiş oluyorsunuz. Bu etiketin de bir adı var Twitter’da o da hashtagdir.

Eğer bir hashtag çok fazla kişi tarafından kullanılırsa o TT oluyor. Yani Trending Topics’e giriyor. Twitter’a giriş yaptığınızda solda Gündem başlığı altında bu trend olmuş topicleri görebilirsiniz. Örneğin bugünkü trending topicler:

#BenBöyleyim
#nowplaying
#onubunubilmem

Peki burada önemli bir soru ortaya çıkıyor. Bir kelime nasıl gündeme oturur, nasıl TT yapılır?

Twitter’ın TT ile ilgili farklı bir algoritması vardır. TT olmak çok kolay bir şey değil.TT yapmak

– Zamanlama çok önemlidir. Bir kere TT yapmak için en uygun zamanı gözlemleyip seçmelisiniz. Tweet’ın en kalabalık ve en sessiz saatleri konusunda çeşitli araştırmalar var. Hashtagi doğru zamanda başlatmak önemlidir. Gece başlatılacak hashtagler daha duygusal olabiliyor vs. gibi.

Bir hashtagin TT olması için onun binlerce kişi tarafından aynı anda Tweet atılması gerekir. Bunun gerçekleşmesi için de hem takipçi sayınız yüksek olmalı, çevreniz olmalı, hem de zamanlama iyi seçilmelidir. Önceden örgütlenip bu saatte TT yapacağız denilen hashtaglerin daha başarılı olduğunu gözlemledim.  Ayrıca, 100 kişinin etiketi daha az kullanması, 5 kişinin etiketi defalarca kullanmasına tecih edilir.

Seçilen hashtag ilgi çekici olmalı ve geniş kitlelere hitap etmeli. Sıkıcı bir hashtag seçilirse fazla tweetlenmeyebilir, o zaman da TT olmayacaktır.

Her hashtag TT olmayabilir. Bazı konularda Twitter kısıtlama getiriyor. Bir kere TT olan bir hashtagin tekrar TT olması çok zordur. Genelde fazla tekrarlanmaz.

Genel olarak algoritmanın ayrıntıları bu şekilde. TT yapmak konusunda tecrübeleriniz varsa onları da yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

You must be giriş yapan to post a comment.

Kategoriler

Arşivler